Bierzmowanie 17 marca 2024

Dzisiaj jest

niedziela,
23 czerwca 2024

(175. dzień roku)

 

Rodzina receptą na kryzys! - czytaj

Polecamy strony

 


 

 

Święta

Niedziela, XII Tydzień zwykły
Rok B, II
Dwunasta Niedziela zwykła

Licznik

Liczba wyświetleń strony:
6490

 

Wykorzystujemy pliki cookies - czytaj więcej

Rys historyczny parafii św. Jana Chrzciela

Pierwszy biskup łódzki Wincenty Tymieniecki dekretem z dnia 12 listopada 1930 r. powołał do istnienia  parafię św. Jana Chrzciciela z dniem 1 stycznia 1931 r. we wsi Nowe Złotno.

Nowe Złotno zaczęło się szybko rozwijać pod koniec XIX wieku. Zanim erygowano tu parafię mieszkańcy jeździli na nabożeństwa do oddalonego o kilkanaście kilometrów kościoła w Kazimierzu, a potem do kościoła Narodzenia NMP w Konstantynowie Łódzkim. W latach 1927 - 1930 na placu, który podarował Jan Suwalski, według projektu Józefa Kabana z dobrowolnych ofiar parafian wybudowano kościół, który poświęcił bp Wincenty Tymieniecki 30 listopada 1930 r.. W latach okupacji hitlerowskiej, jak podają starzy mieszkańcy Nowego Złotna, Niemcy z kościoła zrobili skład materiałów wybuchowych i przed wycofaniem się mieli zamiar go wysadzić, ale tego zaniechali, z jakich przyczyn nie wiadomo.

 W Łodzi, w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945, kierunek polityczny chrześcijańskiej demokracji reprezentowało konspiracyjne pismo „Szaniec" przemianowany następnie na "Pochodnię".Drukarnię tego pisma zainstalowano w mieszkaniu Marii Bryś - gospodyni proboszcza Jana Warczaka w parafii Św. Jana Chrzciciela na Nowym Złotnie. W drukarni powielano również pisma ulotne „10 Przykazań” i inne. Gestapo przez dłuższy czas tropiło grupę „Pochodni”, nie przypuszczając, że chodzi tu o stosunkowo niewielkie grono osób. W dniu 8 marca 1941 r. wykryto drukarnię i aresztowano Tadeusza Starczewskiego. Wraz ze Starczewskim aresztowano proboszcza ks. dr. Jana Warczaka oraz współpracujących z nim księży: ks. prałata dr. Ferdynanda Jacobiego - proboszcza parafii św. Anny w Łodzi oraz wikarych tejże parafii, ks. Teofila Mielczarskiego i ks. Wacława Bielińskiego. Zatrzymanych osadzono w łódzkim więzieniu gestapo przy ul. Sterlinga 16.Po zakończeniu wojny ponownie zaczęła funkcjonować parafia już w granicach Łodzi.

W latach 2003-2010 pod kierunkiem Ks. Proboszcza Marka Rzeźnickiego wybudowano nowy kościół wg projektu architektów Sławomiry i Lecha Mackiewiczów.

Więcej na: http://nasze-zlotno.wex.pl/historia-parafii.html